Жаңа бағдарлама Математика ҚМЖ 3 сынып Қысқа мерзімдік жоспар Жаңа мазмұны бойынша Обновленка Алматыкітап баспасы 2018. Авторлары АКПАЕВА А.Б, ЛЕБЕДЕВА Л.А, МЫҢЖАСАРОВА М.Ж. ЛЮХОБАБЕНКО Т.В.


Математика пәні бойынша 3-сыныпқа арналған
Қысқа мерзімді жоспарлар.
Апталық жүктеме 5 сағат, жылдық жүктеме 170 сағат.
2018-2019 оқу жылына арналған.

Алматыкітап баспасы 2018.
Авторлары: АКПАЕВА А.Б, ЛЕБЕДЕВА Л.А, МЫҢЖАСАРОВА М.Ж. ЛЮХОБАБЕНКО Т.В.

1-тоқсан 40 сағат
Қысқа мерзімді жоспар
1-сабақ

Пән: Математика
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
1А бөлім — 1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту
Күні:
Сынып: 3-сынып Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны: 26
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы 1000 көлеміндегі сандар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме) 3.1.1.1 1000-ға дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну; 1000 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, олардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтау
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: 1000-ға дейінгі сандардың құрылу жолын түсінеді.
Көптеген оқушылар: 1000 көлеміндегі сандарды тура және кері санай алады.
Кейбір оқушылар: Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.
Бағалау критерийлері  1000-ға дейінгі сандардың құрылу жолын түсінеді.
 1000 көлеміндегі сандарды тура және кері санай алады.
 Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.
Тілдік мақсаттар Пәнге тән лексика мен терминология:
1000-ға дейінгі сандар,натурал сандар.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Разряд дегенді қалай түсінесіңдер?
Үш таңбалы сандарды атап бере аласың ба?
Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Ресурстар Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері Оқу әдістері
(Оқу мақсаттарына қалайша жеттім?) Бағалау әдістері Дифференциация әдістері
Сабақтың басы Сергіту жаттығуы
«Мен ақылды баламын» әр бала өздерінің жақсы қасиеттерін атап, қалай өсіп келе жатқандарын айтады.
Мыс: Мен Балнұр, балдай тәтті үйдің еркесімін. Мен Асқар, барлығынан біліміммен барлығынан асып түссем деймін т.б.
«Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,алаңдау)
Жаңа топ құру.
Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.
1-топ «Сары кәмпиттер»
2-топ «Көк кәмпиттер»
3-топ «Қызыл кәмпиттер»
Жұмыс ережесін келісу
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
Математикалық диктант
1. 1метрде неше сантиметр бар?
2. 58 бен 2 сандарының қосындысы нешеге тең?
3. 12 мен 50 сандарының қосындысына 8 — ді қос
4. 1 минутта неше секунд бар?
5. 5 жүзд. 6онд. 5. Бірл қандай сан?
6. 6 алманы 2 тәрелкеге тең бөліп сал. Әр тәрелкеге неше алмадан салынады?
Оқу мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені анықтау

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Математикалық диктантты ауызша орындатуға болады.

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Сабақтың ортасы Ширату тапсырмасы.
 Разряд дегенді қалай түсінесіңдер?
 Үш таңбалы сандарды атап бере аласың ба?
Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)

«Қар кесегі»
Бір оқушы тақырып бойынша бір тұжырым айтады. Екінші оқушы оның айтқанын қайталап, өзінің тұжырымын айтады. Үшінші оқушы алдыңғы екі оқушының айтқанын қайталап, өзінің тұжырымын айтады. Сөйтіп жалғаса береді.
1-топ «Сары кәмпиттер»

2-топ «Көк кәмпиттер»

3-топ «Қызыл кәмпиттер»
Дескриптор:
 1000-ға дейінгі сандардың құрылу жолын түсінеді.
 1000 көлеміндегі сандарды тура және кері санай алады.
 Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.
Жұмыс дәптерінде және тақтада,карточкада жазылым тапсырмаларын орындау

ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Белсенді оқу тапсырмалары.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Сабақтың соңы Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»
Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар кішкене жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді. Ең жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
Оқушыларға «Көңілді қоңырау» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.

«Көңілді қоңырау» кері байланыс парағы
Оқулықтағы қосымша тапсырмалар.

Интерактивтік
әдістер. —
http://www.studfile
s.ru/preview/58369
77/

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Өткен сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы
1) ОМ жеткен және жетпеген
оқушылардың саны
2) Егер жетпесе, неліктен?
3) Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды? Неге?
Жалпы бағалау
Оқу мақсатына жету үшін қандай өте тиімді әдістер мен тәсілдер қолданылды?
Сабақты қалай жақсартуға болады?
Келесі сабақтарда неге назар аудару қажет (әр оқушының, сыныптың жетістіктері мен қиындыққа тап болуы)?

Қысқа мерзімді жоспар
2-сабақ

Пән: Математика
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
1А бөлім — 1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту
Күні:
Сынып: 3-сынып Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны: 26
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы Разрядттық қосылғыштардың қосындысы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме) 3.1.1.3 үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктеу.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын анықтайды.
Көптеген оқушылар: разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтайды.
Кейбір оқушылар: разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктейді.
Бағалау критерийлері үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын анықтайды.
разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтайды.
разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктейді.
Тілдік мақсаттар Пәнге тән лексика мен терминология:
Үш таңбалы сандар, разрядтық қосылғыштар.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Разряд дегеніміз не?
Үш таңбалы сандардың құрамын анықтай аласың ба?
Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар Қазақ тілі, көркемеңбек.
АКТ қолдану дағдылары Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Ресурстар Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б
Бастапқы білім 1000 көлеміндегі сандар
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері Оқу әдістері
(Оқу мақсаттарына қалайша жеттім?) Бағалау әдістері Дифференциация әдістері
Сабақтың басы Сергіту жаттығуы
Ерте тұрып, күнде мен
Тереземді ашамын.
«Сәлем!» деймін күнге мен,
Шаттық әнге басамын.
Айналама қарасам,
Ғажаптар қаншама,
Сан жетпейді санасам,
«Сәлем!» деймін күнге мен !Жаңа топ құру.
Түрлі түсті стикерлердің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.
1-топ «Сары стикерлер»
2-топ «Көк стикерлер»
3-топ «Қызыл стикерлер»
Жұмыс ережесін келісу
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
«Арқаға арқа» Қатысушылар берілген екі орындыққа отыру керек. Біреуі тақтаға қарап отыру керек, екіншісі тақтаға қарама-қарсы жаққа қарап отыру керек. Мұғалім түсіндіру үшін бір сөзді береді. Бірінші қатысушының берілген сөзді түсіндіру үшін бірнеше минуты бар.
Топпен жұмыс: Тапсырмалар:
І-топ. А) 6 жүзд, және 8 бірл. бар
ІІ-топ ә) 9 жүзд. 6 онд бар
ІІІ-топ. в) 6 жүзд. Мың 9 бірлік мың бар
Осы сандарды жаз, және оны разрядтық қосылғыштарға жікте.
Оқу мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені анықтау

ҚБ: Смайликтер арқылы бір-бірін бағалау.

Топпен жұмысқа арналған тапсырмалар

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Сабақтың ортасы Ширату тапсырмасы.

Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)
Түйінді сөздер
Мұғалім жаңа тақырыптың ішінен түйінді сөздерді әр топқа бөліп береді. Оқушылар топ болып бірігіп сол сөздердің анықтамасын, мағынасын ашып, басқа топтарға түсіндіреді.

Дескриптор:
үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын анықтайды.
разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтайды.
разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктейді.
Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау

ҚБ: Гүлдер арқылы
бір-бірін бағалау.

ҚБ: Смайликтер арқылы бір-бірін бағалау.

ҚБ: Жұлдыздар арқылы бір-бірін бағалау.

Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Белсенді оқу тапсырмалары.

Интерактивтік
әдістер. —
http://www.studfile
s.ru/preview/58369
77/

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Интерактивтік
әдістер. —
http://www.studfile
s.ru/preview/58369
77/
Сабақтың соңы Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

ҚБ: Жұлдыздар арқылы бір-бірін бағалау.

«Жетістік баспалдағы»
кері байланыс парағы
Оқулықтағы қосымша тапсырмалар.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Өткен сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы
1) ОМ жеткен және жетпеген
оқушылардың саны
2) Егер жетпесе, неліктен?
3) Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды? Неге?
Жалпы бағалау
Оқу мақсатына жету үшін қандай өте тиімді әдістер мен тәсілдер қолданылды?
Сабақты қалай жақсартуға болады?
Келесі сабақтарда неге назар аудару қажет (әр оқушының, сыныптың жетістіктері мен қиындыққа тап болуы)?






Қысқа мерзімді жоспар
40-сабақ

Пән: Математика
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
1В бөлім – Көбейту және бөлу
Күні:
Сынып: 3-сынып Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны: 26
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы Өзіңді тексер!
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме) 3.1.2.4 6; 7; 8; 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: амалдардың орындалу ретін анықтайды.
Көптеген оқушылар: тапсырмаларды орындағанда көбейту кестесін орындайды.
Кейбір оқушылар: алған білімдерін тапсырмаларды орындағанда тиімді қолданады.
Бағалау критерийлері амалдардың орындалу ретін анықтайды.
тапсырмаларды орындағанда көбейту кестесін орындайды.
алған білімдерін тапсырмаларды орындағанда тиімді қолданады.
Тілдік мақсаттар Пәнге тән лексика мен терминология:
Амалдардың орындалу реті
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Өзара байланысы бар сандардан қандай өрнектер құрастыруға болады?
Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар Қазақ тілі, математика.
АКТ қолдану дағдылары Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Ресурстар Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б
Бастапқы білім Қорытындылау
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері Оқу әдістері
(Оқу мақсаттарына қалайша жеттім?) Бағалау әдістері Дифференциация әдістері
Сабақтың басы Сергіту жаттығуы
«Мен табиғатта қонақтамын» жылулық шеңбері
Балалар көздерін жұмып,табиғат туралы әуенді тыңдайды.Педагог үстіне әдемі жамылғы жамылып,орман Флорасының періштесі болып,балаларды өзінің хандығына қонақққа шақырады. «Казір,мен-Флора періштесі,сендерге сиқырлы таяқшамды тигізсем,менің патшалығыма тап боласыңдар!»
-«Флора» деген сөзді қалай түсінесіңдер?(Флора-өсімдіктер әлемі)».
Флора періштесі өзіңің қол астындағылардың бәріде үш табиғат сыйларның; күн,су,ауаның арқасында тіршілік ететінін жөнінде түсіндіреді. Балалар су- реттегі өсімдіктер,ағаштар,ағаштың дінінде,астында,жерде, топырақ астында, қай жәндіктер тіршілік ететіні жөнінде әңгімелеседі.Педагог ағаштың суреті салынған плакатты көрсетіп,ағаш суды тамырымен сіңіріп,діні мен бұтақта- рын суаратынын туралы әңгімелейді,ағаштармен гүлдердің атын естеріне түсіреді. Балалар флора періштесінің хандығында өздерінің алған әсерлерімен бөліседі.
Жаңа топ құру.
Топқа бөлемін : «Құттықтау хаттары арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды құттықтау хаттарын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отрады.

Жұмыс ережесін келісу
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
1. Үш семіз арықтағандарын тексеру үшін өлшенуге келген екен. Олардың үшеуінің салмақтарын қосқанда 750 кг болыпты. Бірінші мен екіншісінікі – 450 кг, ал екінші мен үшіншісінікі – 550 кг. Кімнің салмағы қанша болған?
2. Егер бөшкені құммен толтырса, ол 89 кг болады. Ал сол бөшкеге су құйса құмнан 4 есе жеңіл болады. Бөшкенің өз салмағы 5 кг. Сонда су неше кг болуы мүмкін?
3. Жазушы кітап жазып баспаханаға әкелді. Артынан ол тағы 80 бет қосты да, 120 бетті алып тастады. Ақырында кітаптың 340 беті қалды. Әуелде кітапта неше бет болды?
4. Еріктің шелегінде алабұға, теңгебалық, таутан – барлығы 14 балық жатыр. Теңгебалықтан таутанның 10 — ы артық. Шелектегі балықтардың әрқайсысы қаншадан?
5. Бірнеше машинаға тең етіп 18 тонна темірді артты. Бір машина үлкен болғандықтан, оған 2 тонна артық артылды. Осыдан соң бұл машинада 5 тонна темір болды. Барлық машиналар саны қанша?
6. 5 сәбіз бен 3 қияр 84 теңге тұрады. Ал 3 қияр мен 2 сәбіз 39 теңге тұрады. Демек, бір қияр мен бір сәбіз қанша тұрады деп ойлайсыңдар?
Оқу мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені анықтау

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Интерактивтік
әдістер. —
http://www.studfile
s.ru/preview/58369

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Сабақтың ортасы Ширату тапсырмасы.

Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)
«Айналмалы бекеттер»
Әр шағын топты бекетте орналастырып, арандататын сұрақты талқылауға және ойларын қағазға немесе тақтаға жазуға 10 минут беріңіз. Уақыт аяқталғанда топ басқа бекетке ауысып алдағы топтың жұмысын жалғастырады. Ауысу әр 10 минут сайын болып тұрады, әр топ барлық позицияларда болып шыққанға және барлық топтардың ойларын ойлап шыққанға дейін жалғаса береді.

Дескриптор:
амалдардың орындалу ретін анықтайды.
тапсырмаларды орындағанда көбейту кестесін орындайды.
алған білімдерін тапсырмаларды орындағанда тиімді қолданады.
Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау

ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Белсенді оқу тапсырмалары.

Интерактивтік
әдістер. —
http://www.studfile
s.ru/preview/58369

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Сабақтың соңы Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»
Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар кішкене жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді. Ең жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
Оқушыларға Кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.

Кері байланыс парағы

Оқулықтағы қосымша тапсырмалар.

Интерактивтік
әдістер. —
http://www.studfile
s.ru/preview/58369

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Өткен сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы
1) ОМ жеткен және жетпеген
оқушылардың саны
2) Егер жетпесе, неліктен?
3) Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды? Неге?
Жалпы бағалау
Оқу мақсатына жету үшін қандай өте тиімді әдістер мен тәсілдер қолданылды?
Сабақты қалай жақсартуға болады?
Келесі сабақтарда неге назар аудару қажет (әр оқушының, сыныптың жетістіктері мен қиындыққа тап болуы)?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *